شاد سیاست سینما نمایش پروژه کمپانی

شاد: سیاست سینما نمایش پروژه کمپانی سینمای سینمایی اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی طرح تازه مسکن‌سازی به شورای پول و اعتبار رفت

وزیر راه و شهرسازی از کم کردن دوره سپرده‌گذاری تسهیلات صندوق یکم مسکن به ۱۰ ماه خبر داد و با اشاره به کم کردن سود وام بافت فرسوده به ۶ درصد گفت: پیش نویس همکاری

طرح تازه مسکن‌سازی به شورای پول و اعتبار رفت

طرح تازه مسکن سازی به شورای پول و اعتبار رفت

عبارات مهم : صندوق

وزیر راه و شهرسازی از کم کردن دوره سپرده گذاری تسهیلات صندوق یکم مسکن به ۱۰ ماه خبر داد و با اشاره به کم کردن سود وام بافت فرسوده به ۶ درصد گفت: پیش نویس همکاری سازندگان با ظرفیت نوسازی هر سال ۲۵۰ هزار واحد مسکونی جهت تصویب به شورای پول و اعتبار رفت.

به گزارش تسنیم ؛عباس آخوندی با بیان این که تاکنون 362هزار نفر با میانگین 20.5میلیون تومان در صندوق بعد انداز یکم مسکن سپرده گذاری کرده اند، اظهار کرد: در جهت امکان اعمال سیاست دولت و تشویق خانوارها به بعد انداز زیاد و سکونت در بافت های میانی، مقرراست دو اقدام تسهیل کننده در اختیار متقاضیان قرار گیرد.

وی با اعلام این که یکی از کارها کم شدن قیمت سود از 8 به 6 درصد و دیگری کم کردن دوره توقف از 6 به 5 ماه کم کردن هست، افزود: این کم کردن نرخ، نه دستوری است و نه یارانه ای. بلکه، با تکیه بر مبادله ی امتیاز بین دریافت تسهیلات و انجام بعد انداز قیمت تمام شده است ی پول در صندوق کم کردن می یابد.

طرح تازه مسکن‌سازی به شورای پول و اعتبار رفت

وی با یادآوری این که هم اکنون قیمت تسهیلات رسمی بانک ها 18 درصد بوده که در عمل با هزینه های جانبی آن بیش از این رقم هست، تصریح کرد: با این پیشنهاد این قیمت به کمتر از یک سوم کم کردن می یابد که محرک کم نظیری هست. این اقدام همزمان، موجب کم کردن مبلغ اقساط بازپرداختی تسهیلات گیرندگان می شود که جهت جنبش تقاضا بسیار مهم است.

وی بیان کرد: در اوضاع فعلی، دوره توقف 6 ماه هست. یعنی بعد از هر شش بعد انداز، اعطای معادل همان رقم تسهیلات برعهده ی بانک مسکن خواهد بود. پیشنهاد ما کم کردن این مدت به 5ماه هست. این عنوان جهت کسی که می خواهد بعد از شش دوره یژ توقف، تا شش برابرِ بعد انداز خود تسهیلات دریافت کند، وقت را از 3سال به 2.5 سال کم کردن می دهد.

وزیر راه و شهرسازی از کم کردن دوره سپرده‌گذاری تسهیلات صندوق یکم مسکن به ۱۰ ماه خبر داد و با اشاره به کم کردن سود وام بافت فرسوده به ۶ درصد گفت: پیش نویس همکاری

وزیر راه و شهرسازی با بیان “نکته کلیدی در این طرح این است که این صندوق حتما با کسری منابع روبرو خواهد شد” اظهار کرد: لیکن، تامین این کسری از محل صندوق توسعه ملی یا بودجه، از روش پرداخت یارانه سود جهت دولت ارزان تر هست. راه دیگر، سپرده گذاری وجوه دولتی نزد بانک هاست. پرداخت یارانه سود تسهیلات گران ترین روش و جهت دولت کمرشکن هست. در راه حل سپرده گذاری نیز دو مسئله وجود دارد: یکی آنکه قیمت تمام شده است پول جهت بانک ها حدود 12 درصد خواهد بود. بنابراین نمی تواند از منظر قیمت سود تسهلات با این گزینه مسابقه کند. و دیگر آنکه مخل نظم اقتصاد خانوار است.

آخوندی با تاکید بر این که قاعدتا سیاستمدار جهت بیشینه کردن مطلوبیت خود درپی لغو بعد انداز و اقدام فوری هست، افزود: این طرح از این، مخاطره در امان است و مبنا را بعد انداز خانوار قرار داده هست. افزون براین ها، قدرت اهرمی روشِ سپرده گذاری یک به دو است.

وی توضیح داد: فرض این است دولت به میزان رقمی که بانک ها از منابع خودشان تامین می کنند، در بانک ها سپرده گذاری کند. حال آنکه در روش صندوق بعد انداز مسکن، قدرت اهرمی بیش از چهار است و قیمت تمام شده است پول جهت بانک بسیار نازل هست. بنابراین، جهت کم شدن قیمت سود به 6 درصد نیاز به هیچ یارانه ای از سوی دولت نیست، مگر هزینه وقت سپرده ی دولت نزد صندوق. در واقع، این هزینه اعمال سیاست از سوی دولت جهت رونق بخشی به یک بخش اقتصادی است.

طرح تازه مسکن‌سازی به شورای پول و اعتبار رفت

وی در ادامه با بیان این که در کنار متقضیان، حمایت از تامین مالی توسعه گران نیز در دستور کار است ولی در حال حاضر، توسعه گران از سوی نظام بانکی به رسمیت آشنا نشده اند، تصریح کرد: پیش نویسی به وسیله وزارت را، بانک مسکن و بانک مرکزی تهیه شده است که باید در شورای پول و اعتبار به تصویب برسد. بر اساس این طرح توسعه گران در همکاری با اراضی دولتی و همچنین باساکنان امکان ایجاد ارزش افزوده بر روی املاک و اراضی دولت و ساکنان را دارند. در هر صورت مبنای کار همکاری ساکنان و توسعه گران در امر بهسازی و نوسازی واحدهای مسکونی، تجاری و اداری هست. این برنامه ظرفیت ایجاد تقاضای مؤثر جهت هر سال 250 هزار واحد مسکونی را دارد.

واژه های کلیدی: صندوق | اعتبار | یارانه | تسهیلات | پرداخت یارانه | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs